Máte ve firmě kovové odpady a potřebujete svoz? Ozvěte se nám nebo zjistěte více o službách pro firmy

Výkup a ceník železa – jak získat nejlepší cenu za ocel a litinu

Jak dosáhnout nejlepší ceny za výkup železa v ceníku kovů, co ji ovlivňuje a kde můžete najít ceny našich poboček.

Co se v článku dozvíte?

Jak získat nejlepší cenu železa

Dostanete tipy, jak dosáhnout na maximální cenu výkupu železa v ceníku kovů.

Co ovlivňuje ceník kovošrotu

Zjistíte, co všechno ovlivňuje tvorbu ceníku železa a na základě jakých vlivů se mění.

Kde najdete ceník železa a kovů

Zveřejňujeme aktuální ceny výkupu na všech našich pobočkách, ověřte si je!

Tipy, jak získat nejlepší cenu při výkupu železa v kovošrotě.

Máte větší množství železného šrotu a nevíte, jak se jej zbavit? Nejlepším řešením je prodat jej na šrotišti – za železo získáte finanční odměnu a navíc máte jistotu, že bude recyklováno a bude tak sloužit dalším lidem v nových výrobcích. Málokdo však ví, jak dosáhnout nejlepší možné ceny za výkup kovošrotu z ceníku kovů – a s tím vám pomůže tento článek.

Ocel a litina

V lidovém jazyce často univerzálně nazývány jako železo. Ocel a litina jsou slitiny železa (Fe), uhlíku (C) a případných dalších legujících prvků. Množství uhlíku je přitom rozhodujícím parametrem odlišující tyto dva materiály.

Ocel je slitina železa, uhlíku a případně dalších legujících prvků, která obsahuje méně než 2,14 % uhlíku. Legování, tedy proces přimíchávání dalších prvků do oceli, mění fyzikální vlastnosti dané oceli. Podle množství legujících prvků pak oceli dále rozdělujeme na nelegované, nízkolegované a vysoce legované oceli. Asi nejznámnější legovanou ocelí je nerezová či antikorozivní ocel, která vzniká přimícháním chromu a niklu.

Klasickou nelegovanou ocel poznáme magnetem, pro určení legovaných ocelí je již zapotřebí zkušenost či analyzátor kovů.

Litina také magnetuje, ale oproti oceli je křehká a na první pohled se jedná o litý materiál. Obsah uhlíku je u litiny vyšší než 2,14 %. Má vysokou odolnost vůči teplotě i tlaku a na rozdíl od některých legovaných ocelí velice nízkou pružnost.

Co rozhoduje o ceně oceli a litiny

Čistota oceli a litiny

U klasické oceli i litiny rozhoduje o ceně za výkup primárně čistota a rozměr. Z hlediska čistoty je řešen především fakt, zda je odevzdávaný materiál do kovošrotu čistým kusem kovu nebo je znečištěný dalšími odpady.

Příkladem může být hlína, kusy betonu, gumová těsnění ale i části dalších kovů jako je hliník nebo mosaz. V takovém případě se z navážené hmotnosti odpadu odečte odhadovaná hmotnost znečištění a výkupní cena železa se sníží dle odhadované náročnosti vyčištění materiálu.

Dělení ocelové trubky pro získání lepší ceny výkupu v ceníku železa a barevných kovů

Rozměry vykupovaného železa

Doporučené rozměry oceli

Co se rozměru týče, čím menší a silnější kusy oceli či litiny, tím lepší částka v ceníku. V praxi se železný šrot většinou vykupuje v kategoriích určených historickou českou normou ČSN 42 0030. V ceníku železa bývá nejhodnotnějším materiálem druh oceli označený číslem 12, tedy ocelové kusy s rozměrem do 1,5 x 0,5 x 0,5 metru a se sílou materiálu nad 6 mm. Nejlevněji naopak bývá vykupován nadrozměrný ocelový šrot vysoké váhy, který je potřeba dále nařezat a je s ním ztížená manipulace.

Doporučené rozměry litiny

Litina se většinou vykupuje v kusech do 40 centimetrů za cenu srovnatelnou s ocelí, nadrozměrné kusy litiny pak jsou vykupovány za výrazně nižší cenu.

Třísky a špony

Pokud máte železné špony či třísky z výroby, cena je nižší než běžná cena železa a to zhruba o polovinu. Důležité je mít ocelové špony bez emulzí a dalšího znečištění a nesmíchané s dalšími materiály.

Rozdílné ceníky kovů a velikosti

Pokud železný šrot neodevzdáváte na našich sběrnách, je dobré se předem ujistit, jak rozlišují druhy na výkupně kovů ve vašem okolí. Většina provozovatelů kovošrotu se sice drží klasické ČSN normy, nicméně existují výjimky, které mají ceník kovů zpracovaný odlišným způsobem.

Vliv poptávky po ocelovém a litinovém šrotu

Samotné ceny výkupu se samozřejmě časem mění a jsou ovlivněny mnoha faktory od ceny energií, poptávce strojírenských podniků odebírajících hutní výrobky, množství šrotu na trhu, cenových očekáváních obchodních subjektů i geopolitické situace.

Ceny, za jaké je šrot poptáván odběrateli, je také ovlivněn tržní cenou, za kterou se kovy obchodují na Londýnské burze kovů.

Lokalita

Na našich jednotlivých výkupnách nemáme identické ceny, jelikož do ceny výkupu musíme vždy zahrnout náklady za provoz dané výkupny a náklady za dopravu materiálu na naši centrálu, kde dochází k dalšímu zpracování odpadu.

Pokud je ve vaší lokalitě více konkurenčních výkupen, je dobré si ceník železa i barevných kovů předem ověřit – a většinou platí zlaté pravidlo, že kdo ceny nevystavuje veřejně, nemá se čím chlubit.

Míchaná hromada ocelových plechů

Jak dostat nejlepší cenu na výkupu oceli a litiny?

Jak upravit ocel dle ceníku železa

Ocelový šrot co nejlépe očistěte od všech nečistot, a to jak od hlíny a betonu, tak i od dalších kovů. Barevné kovy tak vytřídíte a samotné je můžete prodat za výrazně vyšší cenu – v ceníku barevných kovů je výkupní cena mosazi až 15x vyšší než cena železa – a měď je ještě dražší. Pokud máte možnost, zkraťte jednotlivé kusy oceli do rozměrů menších než 1,5 x 0,5 x 0,5 metru. 

Jak upravit litinu dle ceníku kovů

Litinové kusy také očistěte a pokud rozměry přesahují 40 centimetrů, můžete se kusy litiny pokusit rozmlátit, jelikož litina je křehká a dobře puká. Dejte však pozor na bezpečnost a zvažte, zda vaše snaha dává smysl, jelikož pár korun za výkup navíc nestojí za možná zranění.

Palič dělící železný šrot autogenem na šrotišti

Aktuální ceník výkupu železa

Ve firmě EKOMETAL provozujeme 4 kovošroty, kde vykupujeme kovové odpady. Železo a litinu od vás vykoupíme v Kladně, Kadani, Nýřanech u Plzně a Lounech. Na stránce Výkup železa a barevných kovů naleznete seznam našich sběren s aktuálními ceníky železa, ve kterých naleznete všechny druhy oceli a litiny a ceny, za které je vykupujeme.

Pokud si nejste jisti, do jakého druhu Váš kovový šrot patří, zavolejte nám na číslo +420 607 603 524 nebo pošlete fotky kovošrotu na e-mailovou adresu info@ekometalkadan.cz a rádi Vám potvrdíme druh i cenu.

Další články

Pomáháme vám hospodařit
s kovovými odpady

Výkup železa a barevných kovů

Na výkupnách v Kadani, Lounech, Kladně a Nýřanech vykupujeme železný šrot, barevné kovy a další odpady od fyzických i právnických osob.

Naše výkupny

Zapůjčení a svoz kontejnerů

Svážíme kovové odpady firemních klientů z Lounska, Chomutovska, Karlovarska, Kladenska a Plzeňska vlastními nákladními automobily.

Služby pro firmy

Demontážní a logistické služby

Demontujeme, nakládáme a zpracováváme kovové odpady přímo u klientů našimi bagry, jeřáby, vozíky a zkušenými paliči.

Služby pro firmy

Potřebujete pomoci s recyklací kovů?
Ozvěte se nám!

Naši kolegové se Vám ozvou na e-mail či telefon do dvou pracovních dní.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.