Máte ve firmě kovové odpady a potřebujete svoz? Ozvěte se nám nebo zjistěte více o službách pro firmy

Výkup kovů v kovošrotě – jak probíhá + tipy a triky

Krok za krokem s vámi projdeme proces výkupu kovů a dáme vám tipy, jak se připravit na návštěvu kovošrotu a na co si během výkupu dát pozor.

Co se v článku dozvíte?

Co si do kovošrotu připravit?

Zjistíte, co budete pro výkup kovů potřebovat a pořádně se do kovošrotu připravíte.

Jak probíhá výkup kovů a odpadů

Poznáte celý proces výkupu kovů od začátku do konce, aby vás nic nepřekvapilo.

Na co si dát pozor a co si kontrolovat

Získáte tipy, na co si dávat při výkupu kovů pozor, a doporučení, jak vše zvládnout.

Jak probíhá výkup kovů v kovošrotě?

Možná se právě nacházíte v situaci, kdy doma máte hromádku železa, na zahradě litinovou vanu, v dílně vyřezané staré měděné trubky nebo v garáži vyřazenou autobaterii a říkáte si, jak se jich co nejlépe zbavit. Nejlepším způsobem, jak se rozloučit s kovovým odpadem, je návštěva kovošrotu, kde za odevzdané železo a barevné kovy dostanete hezký finanční obnos a navíc odejdete s pocitem, že jste recyklací svých kovových odpadů přispěli k lepšímu životnímu prostředí.

Pokud jste žádný kovošrot nebo sběrný dvůr ještě nenavštívili, možná jste na pochybách, jak vůbec proces výkupu kovů probíhá, co si s sebou vzít a jak se připravit. Na všechny tyto otázky vám odpovíme v tomto článku a dáme vám tipy, na co si dát pozor.

Jak se připravit na návštěvu kovošrotu?

Nezapomenout doklady a dokumenty

Než vyrazíte na sběrnu odpadů či přímo na kovošrot, je důležité si připravit občanský průkaz či jiný doklad totožnosti, jelikož kovové odpady od nemůžeme vykoupit bez zaevidování výkupu k Vaší osobě.

Také si rozmyslete, zda chcete peníze na účet nebo složenkou. Pokud chcete peníze převodem, nezapomeňte si s sebou vzít číslo bankovního účtu, na kterých chcete peníze za výkup kovů poslat. Pokud chcete peníze za kovošrot poslat složenkou, stačí vám již zmiňovaný doklad totožnosti – v takovém případě ovšem musíte počítat se srážkou z ceny za služby České pošty.

Připravit si kovové odpady

Nezapomeňte si s sebou vzít kovové odpady, které chcete odevzdat. Ve většině kovošrotů můžete kromě klasického kovošrotu jako je železo, litina, měď, mosaz a bronz, hliník, zinek a olovo odevzdat také elektromotory, měděné a hliníkové kabely, autobaterie a papír.

Také je dobré se také zamyslet, zda kovový odpad před výkupem neupravit pro získání lepší ceny – třeba u výkupu železa vám pomůže očištění kovu od ostatních materiálů a odpadů a zkrácení do menších rozměrů až k o čtvrtinu lepší ceně.

Průzkum ceníku kovošrotů

Dobře si také rozmyslete, na kterou sběrnu či kovošrot své železo či barevné kovy odvezete. Ceny konkurenčních výkupen se značně liší podle smluveného odbytu a nákladů, je proto dobré si předem ověřit ceníky šrotu, abyste zbytečně neprodali vaše kovy za nízkou cenu.

Většina solidních kovošrotů má na webu zveřejněný aktuální ceník výkupu kovů, nicméně naleznete i takové, které ceny nezveřejňují. Platí však obecné pravidlo, že kdo ceny kovů nezveřejňuje, nemá se čím chlubit. Ceny si můžete u většiny výkupen ověřit i telefonicky.

Na stránkách našich provozoven máme vždy aktuální ceníky železa a barevných kovů.

Co se děje po příjezdu na kovošrot?

Prohlédnutí kovového odpadu a vážení

Po příjezdu na sběrné místo či kovošrot si zaměstnanec šrotiště prohlédne odevzdávané odpady, určí druhy a cenu jednotlivých kovů a provede vážení. Dobré je se ujistit, že má kovošrot certifikované váhy od Českého metrologického institutu.

Zároveň vám doporučujeme si ověřit na displeji hmotnost vykupovaného kovu a vyhnout se tak nedorozuměním, chybám či v případě některých českých kovošrotů i vyloženým podvodům.

Obsluha by si také měla ověřit vaši totožnost a poznamenat si údaje pro případnou následnou identifikaci.

Vysokozdvižný vozík DESTA a bagr SENNEBOGEN na šrotišti EKOMETAL v Kadani

Vykládka kovového odpadu

Po zvážení vám obsluha šrotiště určí místo, kam kovový šrot vyložit. V případě drobných kusů barevných kovů je vykládka jednoduchá, ale pokud jedete s větším množstvím železa, je dobré, pokud vám obsluha s vyložením pomůže.

V případě, že máte naložené velké těžké kusy kovu, které nelze manuálně vyložit, ověřte si předem, že má daný kovošrot vysokozdvižný vozík, kterým vám mohou předávané odpady pomoci vyložit.

V případě, že kovy odevzdáváte na našich provozovnách, se nemusíte bát. Naši výkupčí vám rádi pomůžou a všechny výkupny jsou vybaveny vysokozdvižnými vozíky.

Výkupka a odjezd

Po vyložení odpadu a případném převážení prázdných nádob či dopravních prostředků vám obsluha kovošrotu připraví váženku, jejíž tištěnou kopii s razítkem a podpisem byste měli obdržet.

Ujistěte se, že si obsluha správně poznamenala číslo vašeho účtu a že zaznamenané hmotnosti a druhy odpadů odpovídají realitě. Také si zkontrolujte, že ceny výkupu železa a barevných kovů odpovídají ceníku kovů dané provozovny, případně vaší domluvě s obsluhou.

V případě, že jste odevzdávali olověné akumulátory či papír, můžete si nechat vyplatit částku za výkup odpadu v hotovosti, v takovém případě si zkontrolujte převzatý finanční obnos.

Po převzetí výkupky máte splněno a můžete opustit areál kovošrotu.

Vjezdová brána na šrotiště pro výkup železa a barevných kovů v Lounech

Na co si dát pozor po odevzdání kovového odpadu?

Peníze na účtu

Doporučujeme vám zkontrolovat si po pár dnech bankovní účet, zda vám dorazily peníze z výkupu kovů a že částka odpovídá částce uvedené na výkupce. Pokud vám peníze ani po 3 pracovních dnech po výkupu nedorazily nebo přišla špatná částka, kontaktujte danou výkupnu s žádostí o nápravu.

V případě všech našich provozoven odesíláme peníze za výkup kovů každý pracovní den ve 14:30 a finanční vypořádání probíhá automatickým propsáním ze systému výkupek do bankovnictví s následnou manuální kontrolou našich účetních pro minimalizaci chyb.

Daňová povinnost z prodeje kovového odpadu

Pokud jste fyzická osoba, pro kterou je prodej kovového odpadu klasifikován jako ostatní příjem a částka za výkup kovošrotu nepřesáhne 30 000,- Kč za zdaňovací období, nemusíte podávat kvůli výkupu daňové přiznání.

V ostatních případech si však dejte pozor, jelikož bude nutné příjem z prodeje kovů zahrnout do daňového přiznání.

Mostová váha a pracoviště výkupu kovů na kovošrotě EKOMETAL v Kadani.

Naše ceníky a provozovny

Ve firmě EKOMETAL provozujeme 4 sběrny, kde vykupujeme kovové odpady. Železo, barevné kovy, autobaterie a akumulátory od vás vykoupíme v Kladně, Kadani, Nýřanech u Plzně a Lounech. Na stránkách našich provozoven naleznete aktuální ceníky železa, všechny vykupované druhy a kontakty.

Další články

Pomáháme vám hospodařit
s kovovými odpady

Výkup železa a barevných kovů

Na výkupnách v Kadani, Lounech, Kladně a Nýřanech vykupujeme železný šrot, barevné kovy a další odpady od fyzických i právnických osob.

Naše výkupny

Zapůjčení a svoz kontejnerů

Svážíme kovové odpady firemních klientů z Lounska, Chomutovska, Karlovarska, Kladenska a Plzeňska vlastními nákladními automobily.

Služby pro firmy

Demontážní a logistické služby

Demontujeme, nakládáme a zpracováváme kovové odpady přímo u klientů našimi bagry, jeřáby, vozíky a zkušenými paliči.

Služby pro firmy

Potřebujete pomoci s recyklací kovů?
Ozvěte se nám!

Naši kolegové se Vám ozvou na e-mail či telefon do dvou pracovních dní.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.