Máte ve firmě kovové odpady a potřebujete svoz? Ozvěte se nám nebo zjistěte více o službách pro firmy

Ceník výkupu mědi – jak získat nejlepší cenu měď a její slitiny

Kde najdete ceník výkupu mědi, co ovlivňuje cenu mědi a jak dostat nejlepší cenu za měď a její slitiny.

Co se v článku dozvíte?

Jak získat nejlepší cenu za měď

Získáte doporučení, jak třídit a kam jezdit pro získání nejlepší ceny mědi, mosazi a bronzu.

Co ovlivňuje cenu mědi a mosazi

Zjistíte, co ovlivňuje cenu mědi a jaké události mají zásadní vliv na trhy.

Kde najdete ceník mědi a bronzu

Prohlédnete si náš ceník a ověříte si, zda má váš současný odběratel dobré ceny.

Úvodní grafika k článku Nejlepší cena mědi a mosazi

Jedním z nejvyužívanějších barevných kovů je v lidské společnosti měď – a to jak čistá, tak její slitiny s dalšími kovy. Díky vysoké ceně mědi na burze i při výkupu a jejím častém výskytu v domácnostech je jedním z nejoblíbenějších barevných kovů při výkupu na kovošrotě.

Díky její vysoké ceně je dobré vědět, jak měď prodat za co nejvyšší cenu, co její cenu ovlivňuje a zkontrolovat si ceny svého kovošrotu – a případné konkurence.

Měď a její slitiny

Měď (latinsky Cuprum, proto chemická značka Cu) je měkký, tažný, ušlechtilý kov zlatočervené barvy vyznačující se velmi dobrou tepelnou a elektrickou vodivostí. Díky tomu má klíčový význam pro elektrotechniku, v domácnostech ji ale často můžeme potkat i ve formě potrubí, jako okapy nebo plechy.

Její nejslavnější slitinou je bronz, slitina mědi a cínu, která byla vyráběna už 3 200 let před naším letopočtem, čímž dala název i celé jedné epoše lidstva – době bronzové. Poměr mědi a cínu, případně i dalších kovů a prvků, mění jeho vzhled a fyzikální vlastnosti. Známými druhy bronzu může být třeba cínový bronz, manganin nebo zvonovina. V domácnostech jej tak často nepotkáme, i když sportovním nadšencům občas nějaký visí kolem krku.

Další slavnou slitinou je mosaz, slitina mědi a zinku. Pro výrobu mosazi je využíváno 25 % veškeré světové produkce mědi. Mosaz je v domácnostech hojně nalezení v koupelnách a kuchyních jako závity, kohoutky, vodovodní baterie a schránky měřících přístrojů.

Kohoutková mosaz

Co rozhoduje o ceně mědi a mosazi

Čistota mědi, mosazi a bronzu

Měď se vykupuje v různých formách – čistý elektrovodný nový drát, mix čisté mědi, opálený měděný drát, opletené kusy mědi, měděné karmy a měděné chladiče. Pokud opletený drát očistíte, dostanete výrazně lepší cenu mědi za kilogram (v době psaný článku je rozdíl 55 korun). Případné další kovy, které jsou k mědi pevně spojené (mosazné spojky na trubkách, kohouty a podobné) je lepší odříznout, vyhnete se tak možným srážkám ceny mědi.

Bronz a mosaz jsou obecně vykupovány za nižší cenu než měď. Mosaz je nejčastěji vykupována jako kohoutková, tedy právě jako různé spojnice, kohouty a měřící zařízení, časté jsou také nábojnice. Důležité je mosaz očistit od ostatních kovů, vymontovat všechny šroubky a zbavit kov nečistot, abyste dostali nejvyšší možnou cenu za její výkup.

Příkladem může být hlína, kusy betonu, gumová těsnění ale i části dalších kovů jako je hliník nebo mosaz. V takovém případě se z navážené hmotnosti odpadu odečte odhadovaná hmotnost znečištění a výkupní cena železa se sníží dle odhadované náročnosti vyčištění materiálu.

Forma vykupovaných barevných kovů

Elektrovodný drát

Nový elektrovodný měděný drát se sílou nad 1 milimetr se vykupuje za nejvyšší cenu ze všech druhů mědi. Drát musí být čistý, neopletený a lesklý.

Plechy, trubky, kohoutky

Kusová měď, mosaz i bronz jsou vykupovány s oblibou. Pokud máte doma plechy, okapy, trubky, kohoutky, spojky, měřící přístroje či další kusové barevné kovy, správný kovošrot vám je s radostí vykoupí.

Karmy a chladiče

Většina kovošrotů vykupuje za zajímavé výkupní ceny i karmy, respektive jejich očištěné měděné části, stejně jako různé druhy chladičů, nejčasti v kombinaci měď-mosaz nebo měď-hliník.

Třísky a špony

Pokud máte měděné, bronzové či mosazné špony či třísky z výroby, cena je nižší než běžná cena daného kusového materiálu – nicméně stále poměrně vysoká, proto měděné špony a třísky rozhodně nezahazujte do popelnice. Důležité je mít špony z barevných kovů bez emulzí a dalšího znečištění a nesmíchané s dalšími materiály.

Kabely

Vykupujeme také měděné kabely, jejichž cena je určena především předpokládanou výtěžností, tedy poměru mědi vůči izolačnímu materiálu, síle drátu a náročnosti vytěžení.

Vliv poptávky po mědi a dalších barevných kovech

Poptávka po mědi je v dnešní době obrovská, především kvůli přechodu evropské ekonomiky na zelené hospodářství s ním spojené ambice maximální elektrizace. Měď, jakožto jeden z hlavních prvků nutných pro elektrizovanou společnost spolu s lithiem, kobaltem a hliníkem, je nerostný prvek, jehož zásoby jsou omezené a proto jeho ceny dlouhodobě cenově oscilují s růstovou tendencí.

Cenu mědi také ovlivňuje poptávka po této komoditě na burzách, v evropském prostředí je klíčová především Londýnská burza kovů (LME = London Metal Excange).

Lokalita

Na našich jednotlivých výkupnách nemáme identické ceny, jelikož do ceny výkupu barevných kovů musíme vždy zahrnout náklady za provoz dané výkupny a náklady za dopravu těchto kovů na naši centrálu, kde dochází k dalšímu zpracování, třídění a čištění, abychom dosáhli kvality požadované našimi odběrately.

Pokud je ve vaší lokalitě více konkurenčních výkupen, je dobré si ceník mědi, mosazi i bronzu ověřit – a většinou platí zlaté pravidlo, že kdo ceny nevystavuje veřejně, nemá se čím chlubit.

Nové spojky z kohoutkové mosazi

Jak dostat nejlepší cenu za výkup mědi, mosazi a bronzu?

Očistit barevné kovy

Měď, mosaz i bronz co nejlépe očistěte od všech nečistot, a to jak od hlíny a betonu, tak i od železa a dalších kovů, plastů, izolačních pásek a podobných materiálů. Barevné kovy tak vytřídíte a samotné je můžete prodat za výrazně vyšší cenu – v ceníku barevných kovů je výkupní cena mědi až 20x vyšší než cena železa – a měď je ještě dražší.

Opletené kabely zbavte opředení, z měděných trubek odštípněte či odřízněte mosazné spojnice a kohouty, z chladičů odmontujte železné části.

Jít na správný kovošrot

Různé sběrny, výkupny a kovošroty mají různé ceny výkupu barevných kovů – proto si dejte čas a pozorně prostudujte ceníky okolních odběratelů.

Z naší zkušenosti může být mezi dvěma kovošroty ve stejném městě rozdíl v ceně i přes 30 korun na jednom kile mědi, což při přinesení 20 kilogramů mědi může činit rozdíl v celkové částce až 600 korun českých.

Měděný a mosazný šrot na kovošrotě v Kladně

Aktuální ceník výkupu mědi, mosazi a bronzu

Ve firmě EKOMETAL provozujeme 4 kovošroty, kde vykupujeme barevné kovy stejně jako železo a další odpady. Měď, mosaz a bronz od vás vykoupíme v Kladně, Kadani, Nýřanech u Plzně a Lounech. Na stránce Výkup železa a barevných kovů naleznete seznam našich sběren s aktuálními ceníky mědi, mosazi, bronzu i kabelů a dalších odpadů obsahujících měď, ve kterých naleznete všechny druhy barevných kovů a ceny, za které je vykupujeme.

Pokud si nejste jisti, za jakou cenu váš materiál vykoupíme, zavolejte nám na číslo +420 607 603 524 nebo pošlete fotky kovošrotu na e-mailovou adresu info@ekometalkadan.cz a rádi Vám potvrdíme druh i cenu.

Další články

Pomáháme vám hospodařit
s kovovými odpady

Výkup železa a barevných kovů

Na výkupnách v Kadani, Lounech, Kladně a Nýřanech vykupujeme železný šrot, barevné kovy a další odpady od fyzických i právnických osob.

Naše výkupny

Zapůjčení a svoz kontejnerů

Svážíme kovové odpady firemních klientů z Lounska, Chomutovska, Karlovarska, Kladenska a Plzeňska vlastními nákladními automobily.

Služby pro firmy

Demontážní a logistické služby

Demontujeme, nakládáme a zpracováváme kovové odpady přímo u klientů našimi bagry, jeřáby, vozíky a zkušenými paliči.

Služby pro firmy

Potřebujete pomoci s recyklací kovů?
Ozvěte se nám!

Naši kolegové se Vám ozvou na e-mail či telefon do dvou pracovních dní.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.