Máte ve firmě kovové odpady a potřebujete svoz? Ozvěte se nám nebo zjistěte více o službách pro firmy

AUTOBATERIE: Kdy měnit
a jak je ekologicky zrecyklovat?

Jak při komplikacích s autobaterií poznat, zda je potřeba výměna, kde koupit novou a jak co nejekologičtěji zrecyklovat tu starou?

Co se v článku dozvíte?

Příznaky závady autobaterie

Dozvíte se, jaké jsou nejčastější příznaky závady s autobaterií, kdy je potřeba baterii měnit a na co si dát pozor při potížích.

Kde koupit novou baterii

Dáme vám tipy, kde autobaterii co nejjednoduššeji koupit i pokud zrovna nejste pojízdní nebo ji potřebujete co nejrycheji.

Jak zrecyklovat olověný akumulátor

Získáte doporučení, jak co nejjednodušeji, nejefektivněji a nejekonomičtěji vyřazenou autobaterii zrecyklovat.

Tuto situaci zná asi každý. V zimních měsících po ránu přijdete k autu, oškrábete skla od námrazy či rovnou ometete navátou nadílku sněhu a po usednutí za volant zjistíte, že nemůžete nastartovat.

Ale jak poznat, zda je olověný akumulátor vybitý, kdy je chyba v jiné části vozu nebo kdy už je stará autobaterie zralá na výměnu? Kde koupit novou? A jakým způsobem naložit s vyřazenou autobaterií, abyste minimalizovali dopad životní prostředí a sami z toho měli maximální užitek? Vše se dozvíte v našem článku!

Pro některé z nás je to záhada. Jak to, že autobaterie selžou nejčastěji právě v zimě? Hlavní příčinou jsou dva důvody. Úkolem autobaterie při startování vozidla je otočit motorem, a tato klíčová funkce se plní o něco hůř, když je v motoru zimou ztuhlý olej. Navíc v zimě na cestách častěji používáme doplňková elektrická zařízení, mezi které můžeme počítat topení, vyhřívání sedadel či zrcátek a podobné. Ty v průběhu cesty spotřebovávají elektřinu a obzvlášť v případě kratších tras se pak olověný akumulátor nestihne zcela nabít. No a pokud každý den nabijeme o trochu méně, než spotřebujeme, jednoho dne zjistíme, že v baterce není dostatek šťávy na rozběhnutí motoru.

Nastartování motoru ovšem nemusí být zapříčiněno pouze vybitou baterkou. Chyba může být i v samotném automobilu nebo v elektroinstalaci. A důvodem samozřejmě může být i špatný stav olověného akumulátoru, který už žádá výměnu. Jak ale poznat, zda baterku stačí jen dobít, nebo je lepší ji rovnou celou vyměnit?

Jak poznat, že je potřeba autobaterii vyměnit?

Pokud vám auto bez problémů startuje, je zbytečné se strachovat.

Pouze pokud máte auto odstavené a delší dobu jste s ním nejeli, je dobré jej čas od času projet nebo autobaterii připojit na udržovací nabíječku. Moderní automobily totiž drobné množství energie odebírají pořád a navíc ztrátu elektřiny způsobuje i vnitřní odpor olověného akumulátoru.

Pokud autobaterii necháte úplně vybít a ještě ji nedejbože v takovém stavu necháte delší dobu, dojde k jejímu částečnému či úplnému znehodnocení, jelikož už nikdy nepůjde nabít na plnou kapacitu, jestli vůbec.

Otázka výměny autobaterie je nejaktuálnější ve chvílích, kdy zaznamenáte potíže se startováním. V takovém případě je důležité určit, zda je problém způsoben autobaterií nebo je závada někde jinde. Pro rychlé zorientování se v jednotlivých příznacích a co znamenají jsme pro vás připravili jednoduchý přehled.

Příznak: Motor se otáčí pomalu a nestartuje

Pokud se po otočení klíčkem motor začne otáčet, ale pomalu a motor ne a ne chytnout, kapacita autobaterie se již nejspíše blíží kritické úrovni. Je možné, že vám motor ještě chytne, i tak je však na místě začít přemýšlet o pořízení nové autobaterie.

Pokud vám tedy motor chytne, doporučujeme auto projet na delší trase, aby se akumulátor pořádně dobil a při příštím startování si dávat pozor, zda auto „chytá“ nebo ne. Pokud ne, přišel čas akumulátor vyměnit.

Příznak: Motor se točí, ale nestartuje

Klíček jste vložili do zapalování a otočili. Motor se začal točit, ale ne a ne chytnout. V takovém případě je chyba nejspíše jinde, než v olověném akumulátoru. Nejčastějším důvodem tohoto selhání bývá problém v přívodu paliva nebo v zapalování. Tento problém mají často v zimních měsících dieselová vozidla, kterým se ucpe palivový filtr.

V takovém případě je nejlepší auto svěřit do rukou odborníkům, aby odhalili, kde je pravá příčina problémů se startováním.

Příznak: Motor cvaká a netočí se

Otočíte klíčkem, motor se nepohne a slyšíte jen lehké cvakání z motoru. V takovém případě je olověný akumulátor nejspíše už tak vybitý, že nemá dostatek síly na otočení motorem. Cvakání je v takovém případě nejspíše způsobeno snahou relé startéru o sepnutí.

Pokud se vám však nepodaří auto nastartovat přes kabely, je možné, že je problém přímo ve startéru, případně v elektroinstalaci samotného vozidla. V takovém případě bude nutný zásad odborníka.

Každopádně pokud jste autobaterii nechali tak moc vybít, nejspíše došlo k jejímu poškození. Pokud se problémy se startováním budou opakovat, doporučujeme zakoupení nové autobaterie.

Příznak: Nic se neděje

No a pokud otočíte klíčkem a nestane se vůbec nic. Neodemknete zámek, auto nesvítí. Olověný akumulátor je v takovém případě už úplně vybitý. Tato situace se často stává u aut, která nebyla delší dobu v provozu.

Pokud takové auto nastartujete přes kabely, chytne vám. Počítejte nicméně s tím, že již došlo minimálně k částečnému poškození olověného akumulátoru sulfatací článků a že autobaterie již nebude mít původní kapacitu, v některých případech již bude zcela nepoužitelná.

Kde koupit novou autobaterii?

Pokud potřebujete vyměnit olověný akumulátor ve vašem vozu a nejste pojízdní, nejjednodušší cesta je zakoupit autobaterii on-line. Širokou nabídku naleznete na e-shopech nabízející doplňky pro automobily jako Auto Kelly, klasické všeobecné prodejce typu Alza nebo Allegro  nebo na specializovaných e-shopech typu Battery.cz.

Pokud nechcete nakupovat on-line, zakoupit autobaterii můžete ve většině servisů a prodejen doplňků pro automobily a často také na benzínových pumpách.

Co dělat se starou autobaterií?

Po výměně olověného článku možná přemýšlíte, jakým způsobem naložit se starou vyřazenou autobaterií. Autobaterie jsou z naprosté většiny tvořeny olovem, občas se můžeme setkat i s kadmiovými a dalšími méně zvyklými prvky. Olověný akumulátor poznáme tak, že na jeho obalu nalezneme zkratku Pb, která se používá jako označení olova z latinského Plumbum.

Pokud je autobaterie olověná, můžete ji odevzdat ve většině kovošrotů a sběrných dvorů. Ve sběrném dvoře za ni však nemusíte nic dostat, spoustu univerzálních odpadářů a skládek sice peníze oficiálně nabízí, nicméně vyplatí je pouze na důkladnou žádost.

Nejlepší je proto odnést olověný akumulátor na výkup kovových odpadů. Jelikož jsou autobaterie vykupovány v rámci režimu zpětného odběru, můžete za ně dostat narozdíl od železa a dalších kovů i hotovost. Cena se navíc pohybuje zhruba na trojnásobku za kilo oproti železu (k 31. lednu 2024 se jedná o 15 Kč za kilogram), i jedna baterka vám tak může nějakou tu kačku vydělat.

Jak se autobaterie recyklují?

Autobaterie jsou složeny primárně ze 3 částí: olovo, plastový obal a kyselinová náplň. Při recyklaci autobaterií se tedy odděluje plastový obal, který je následně recyklován na plastové pelety a použit na nové obaly, olověná mřížka a komponenty, která je roztavena v olověné ingolty a použita pro nové produkty a bateriová kyselina, která jako síran sodný najde uplatnění v čistících produktech.

Díky tomuto složení a zavedeným postupům je tak možné 80 až 90 procent materiálu ze staré autobaterie zrecyklovat a využít v nových produktech.

Aktuální ceník autobaterií

Ve firmě EKOMETAL provozujeme 4 kovošroty, kde vykupujeme kovové odpady. Železo a litinu od vás vykoupíme v Kladně, Kadani, Nýřanech u Plzně a Lounech. Na stránce Výkup železa a barevných kovů naleznete seznam našich sběren s aktuálními ceníky olověných akumulátorů.

Pokud si nejste jisti, zda vaši autobaterii na výkupu kovů přijmeme, ozvěte se nám na e-mailovou adresu info@ekometalkadan.cz a rádi vám potvrdíme příjem i cenu.

Závěr

Na závěr je dobré říci: myslete na bezpečnost.

Pokud se zdržíte kvůli závadné autobaterii, zbytečně nespěchejte a neriskujte zdraví sebe ani ostatních. Rozumný člověk pochopí, že jste měli závadu s autobaterií.

Stejně tak buďte opatrní při manipulaci a výměně autobaterie. Pokud si nejste jistí, jak na to, nechte výměnu provést odborníka a neriskujte zbytečný úraz.

A pokud máte další tipy, jak poznat autobaterii zralou na výměnu, napište nám a rádi článek doplníme pro další čtenáře!

Další články

Pomáháme vám hospodařit
s kovovými odpady

Výkup železa a barevných kovů

Na výkupnách v Kadani, Lounech, Kladně a Nýřanech vykupujeme železný šrot, barevné kovy a další odpady od fyzických i právnických osob.

Naše výkupny

Zapůjčení a svoz kontejnerů

Svážíme kovové odpady firemních klientů z Lounska, Chomutovska, Karlovarska, Kladenska a Plzeňska vlastními nákladními automobily.

Služby pro firmy

Demontážní a logistické služby

Demontujeme, nakládáme a zpracováváme kovové odpady přímo u klientů našimi bagry, jeřáby, vozíky a zkušenými paliči.

Služby pro firmy

Potřebujete pomoci s recyklací kovů?
Ozvěte se nám!

Naši kolegové se Vám ozvou na e-mail či telefon do dvou pracovních dní.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.